Podziemie (1939-1952)
- Szczegóły
- Utworzono: poniedziałek, 08, lipiec 2013 21:48
- Super User
- Odsłony: 6163
Początki podziemia
Kształtowanie się podziemnego państwa polskiego rozpoczęło się już we wrześniu 1939 r. w oblężonej przez Niemców Warszawie. Inicjatorem koncepcji utworzenia konspiracyjnej organizacji był gen. Michał Karaszewicz - Tokarzewski. Po konsultacjach z przedstawicielami głównych partii, na początku października 1939 r. powstała tajna organizacja wojskowo - polityczna pod nazwą Służba Zwycięstwu Polski (SZP). Polityczną nadbudowę stanowiła Rada Główna Obrony Narodowej (RGON) z Mieczysławem Niedziałkowskim na czele. Wytyczne działalności zbrojnej SZP obliczone na rychłe uderzenie Francji i Wielkiej Brytanii na III Rzeszę zakładały podjęcie natychmiastowych akcji dywersyjnych i bojowych przeciwko okupantowi. Gen. Karaszewicz - Tokarzewski poinformował naczelnego wodza gen. Władysława Sikorskiego o powstaniu SZP w okupowanym kraju, jednak Sikorski negatywnie odniósł się do łączenia działalności politycznej i wojskowej oraz wpływu oficerów sanacyjnych na organizację podziemną. Dlatego też naczelny wódz na początku grudnia 1939 r. wydał rozkaz o rozwiązaniu SZP i powołaniu na jej miejsce nowej organizacji o nazwie Związek Walki Zbrojnej (ZWZ) podporządkowanej ściśle rządowi emigracyjnemu. Komendantem został mianowany przebywający we Francji gen. Kazimierz Sosnkowski, w kraju podlegali mu - dowódca obszaru okupacji niemieckiej płk Stefan Grot - Rowecki i radzieckiej - gen. Karaszewicz - Tokarzewski. Instrukcje dla ZWZ były zgoła odmienne od tych wydanych SZP, dowództwo polskie biorąc pod uwagę zaistniałą sytuację geopolityczną rozkazało przejście do prac szkoleniowych formowanych oddziałów i umacniania organizacji podziemnej.
W walce o wolną Polskę. Obwód Łomżyński SZP - ZWZ - AK - AKO - WiN w latach 1939-1947
- Szczegóły
- Utworzono: poniedziałek, 08, lipiec 2013 21:06
- Super User
- Odsłony: 13710
W walce o wolną Polskę.
Obwód Łomżyński SZP - ZWZ - AK - AKO - WiN w latach 1939-1947
W 60. rocznicę powstania Armii Krajowej
Łomża, 14 lutego 2002 r.
Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy,
Choć macie sami doskonalsze wznieść;
Na nich się jeszcze święty ogień żarzy
I miłość ludzka stoi tam na straży,
I wy winniście im cześć!
Adam Asnyk - Do młodych
Publikacja ta powstała, by służyć młodzieży jako inspiracja do poznawania najnowszej historii naszego regionu i ludzi, którzy tę historię tworzyli.
Autorzy
Czytaj więcej: W walce o wolną Polskę. Obwód Łomżyński SZP - ZWZ - AK - AKO - WiN w latach 1939-1947
Stanisław Cieślewski "Lipiec"
- Szczegóły
- Utworzono: poniedziałek, 08, lipiec 2013 20:58
- Super User
- Odsłony: 4626
Stanisław Cieślewski urodził się 21.04.1907 r. w Bronowie, gm. Wizna pow. Łomża. Szkołę podstawową ukończył w Bronowie. Następnie podjął naukę w Szkole Przemysłowo-Drzewnej w Łomży, którą ukończył w 1929 r. Po ukończeniu tej szkoły został powołany do odbycia służby wojskowej. W trakcie służby ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy w Zambrowie.
Po odbyciu służby wojskowej pracował w fabryce "drzewnej" w Mostach koło Grodna pełniąc funkcję technologa drewna.
W 1939 r. powołany do wojska, walczył we wrześniu na wschodniej granicy Polski. Po ataku wojsk ZSRR na Polskę, wydostał się z okrążenia i unikając niewoli powrócił do rodzinnej miejscowości - Bronowo.
Już w październiku 1939 r. zorganizował ruch oporu w Bronowie (wraz z Józefem Mocarskim) angażując do organizacji 26-ciu młodych mieszkańców wsi. Następnie był organizatorem i współorganizatorem oddziałów w innych miejscowościach m. in. Zawady, Wizna, Drozdowo, Jedwabne itd.
Wybór patrona
- Szczegóły
- Utworzono: poniedziałek, 08, lipiec 2013 20:42
- Super User
- Odsłony: 3352
Nadanie imienia szkole poprzedziła w pełni demokratyczna procedura wybrania tegoż. Kilka propozycji było tak fantastycznych, że dziś nikt o nich nie pamięta. Szersze poparcie uzyskały dwie propozycje:
- im. Stanisława Cieślewskiego - "Lipca",
- im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego Armii Krajowej.
Z tych dwóch propozycji społeczność III LO w Łomży wybrała propozycję b. i dlatego
|
Od 14 lutego 1998 roku III LO w Łomży nosi imię Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego Armii Krajowej |
|