Rekolekcje Wielkopostne

Utworzono: piątek, 15, marzec 2013 Super User

Rekolekcje trwały trzy dni: od 12. do 14. marca 2013 r. Każdego dnia rozpoczynały się Mszą Świętą w kościele p.w. Matki Bożej Bolesnej Braci Mniejszych Kapucynów w Łomży prowadzoną przez br. Mieczysława Lewockiego OFMCap. Dalsza część rekolekcji odbywała się w szkole, gdzie była prelekcja br. Przemysława Kryspina OFMCap przy pomocy grupy ewangelizacyjnej Golgoty Młodych.

Wtorek 12 marca

Środa 13 marca

Czwartek 14 marca

845- Liturgia Słowa w Kościele

830 ? Liturgia Pokutna w Kościele

830 ? Eucharystia w Kościele

Pierwszy dzień to doświadczenie miłości Boga, jakiej możemy doświadczać codziennie, choć czasami jest ona zakryta przed naszymi oczami. Wpatrując się w Świętego Franciszka, mogliśmy odkryć, że Stwórca nie ma względu na osobę i wybiera na swego sługę tego, kto jest otwarty na Boga i Jego wolę .

Był czas wpatrywania się w oblicze Chrystusa ukrzyżowanego w Ikonie Krzyża z San Damiano. Odkrywania jego twarzy,  na której widnieje smutek, a zarazem radość.  My sami  decydujemy, jakie to oblicze jest.

Dzień poświęcony Sakramentowi pojednania  i pokuty. Ukazał nam,  jak ważne jest wcześniejsze pojednanie z człowiekiem, bo przykazanie mówi o miłości Boga i Bliźniego. Był czas na spowiedź i chwilkę Adoracji Najświętszego Sakramentu,  w czasie której można było próbować wybaczyć tym, którzy  nas skrzywdzili. Przyglądając się św. Franciszkowi mogliśmy odkryć, że Bóg wybiera to, co nie jest doskonałe, by człowiek nic nie mógł sobie przypisać, żadnej chwały.

Słowem kluczowym była Eucharystia i doświadczenie Boga w jego Ciele i Krwi, które przyjmujemy w czasie każdej Mszy Świętej za darmo, niczym sobie na to nie zasługując. Nasze życie jest przepełnione hałasem i ciągłą gonitwą za czymś, czego nie możemy do końca określić. Dobrze jest zatrzymać się na chwilę i zastanowić, jak wygląda moje życie i czy jestem szczęśliwy. W Świętym Franciszku odkrywaliśmy jego umiłowanie do Eucharystii, która jest źródłem i szczytem, a także przywilejem i zaszczytem uczestnictwa w niej.

1000 ? Prelekcja w szkole

Moje życie jest Święte

Młodzież mogła odkryć, że jej życie jest bardzo podobne do tego, co przeżywają wszyscy wokoło. Br. Przemek pokazał, że kapłani również kiedyś byli młodzi i żyli jak ludzie młodzi. Chciał ukazać, że  nie urodzili się ?niepokalanie poczęci?. Podkreślał, że w życiu wszystkie doświadczenia są potrzebne -  nawet te najcięższe, bo one sprawiają, że nie powielamy błędów tych osób,  które doświadczyły złych skutków własnych wyborów.

Twoje życie jest Święte

Nasze życie jest powołaniem do Świętości. Możemy doświadczyć tego najbardziej w Sakramencie Pokuty i pojednania. W ten sposób doznajemy wspaniałego miłosierdzia Boga, który  nie osądza nas i nie przekreśla, choćbyśmy zrobili największe głupstwa. Spotkanie z Bogiem musi tylko dokonywać się w prawdzie i szczerości, bo Bóg zna nas bardzo dobrze. Nasze życie niech przeżywane będzie z Jezusem Chrystusem, który jest naszym Panem.

Moje Życie we Wspólnocie

Ten dzień wypełniły świadectwa młodzieży dotyczące Golgoty Młodych. Mówili o doświadczeniu wspólnoty, która pomaga odkryć, że nie jesteśmy ?samotną wyspą? i że wokół nas są ludzie, którzy pragną być dobrzy i właściwie przeżyć życie.

Mówili o wspaniałym spokoju nadbużańskich łąk i rozgwieżdżonego nieba. Również o tym, co pomaga odkryć swoje miejsce w Bożym planie zbawienia.