IV Spotkania z Historią Najnowszą - Katyń 1940

Drukuj
Utworzono: wtorek, 19, marzec 2013 Super User

W związku z obchodami IV Spotkania z Historią Najnowszą dnia 19 marca 2013 roku, w naszej szkole odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt: ?Katyń 1940?. Program spotkania został podzielony na dwie części. W pierwszej części miał miejsce wykład skierowany do uczniów klas II, poprowadzony przez Pana Pawła Kalisza, historyka IPN Oddział Białystok. Wykład pozwolił uczniom poznać okoliczności aresztowania polskich oficerów jesienią 1939 roku. Następnie prowadzący wykład opisał życie codzienne aresztowanych w trzech obozach jenieckich na terenie Związku Radzieckiego oraz okoliczności ich tragicznej śmierci.

Wykład był ilustrowany prezentacją multimedialną, która pozwoliła uczniom lepiej poznać temat. Podsumowaniem pierwszej części był fragment filmu przedstawiający wspomnienia Pani Zawadzkiej, której ojciec zginął w Katyniu.

W drugiej części spotkania uczestniczyli uczniowie klas III,  zdający maturę z historii i wiedzy o społeczeństwie, którzy wysłuchali wykładu na temat stosunków polsko- żydowskich w czasie II wojny światowej. Ta część wykładu zakończyła się  filmem pokazującym wspomnienia ludności polskiej z czasów II wojny światowej.

Na zakończenie spotkania uczniowie mieli możliwość zapoznania się z dwunastoma częściami wystawy, oraz zadania osobiście pytania prowadzącemu.

Ciągiem dalszym działań z wiązanych z historią najnowszą będą  wykłady dla uczniów klas III przeprowadzone w miesiącu kwietniu.

Ta nietypowa forma poznawania historii najnowszej sprawdza się w naszej szkole i będzie kontynuowana w następnych latach.

Mirosława Jankowska

Przeczytaj też artykuł na www.4lomza.pl.

Gościmy

Odwiedza nas 22 gości oraz 0 użytkowników.

(c) 1998-2017 III Liceum Ogólnokształcące im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego AK w Łomży, ul. Senatorska 13, 18-400 Łomża, tel 86-216-6720