Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

Drukuj
Utworzono: wtorek, 11, wrzesień 2012 Administrator

Jak w ubiegłych latach, tak i w tym roku nasza szkoła wzięła udział w XII Międzynarodowym Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. Jest to uroczystość patriotyczno - religijna, a jej główny cel to przypominanie młodym ludziom historii wywózek na Wschód oraz upamiętnienie tych, którzy tam polegli. Wśród nas nie zabrakło zesłańców, którzy pomimo podeszłego wieku i chorób wzięli udział w marszu, przyjeżdżając do Białegostoku wraz ze swoimi rodzinami nie tylko z Polski, ale również z Litwy, Łotwy, Estonii, Ukrainy i Białorusi.

Całość przedsięwzięcia koordynował Prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków pan Tadeusz Chwiedź, który w trakcie powitalnego przemówienia w sposób szczególny podkreślał, że mottem przewodnim tegorocznego Marszu było hasło: ''Wracamy do Ciebie -  Polsko''. Po uroczystej ceremonii powitalnej,na którą złożyło się: odśpiewanie polskiego hymnu, powitanie gości wraz ze sztandarami oraz błogosławieństwo w obrzędzie katolickim i prawosławnym, spod Pomnika Katyńskiego rozpoczęliśmy półgodzinny marsz do Kościoła p.w. Ducha Świętego, aby wziąć udział w uroczystej Mszy Świętej celebrowanej przez arcybiskupa Edwarda Ozorowskiego.

Ostatnim punktem tegorocznego spotkania była uroczystość przy Pomniku - Grobie Nieznanego Sybiraka. Rozpoczęło ją odśpiewanie hymnu Związku Sybiraków. Następnie wzięliśmy udział w modlitwie za zmarłych Sybiraków w obrzędzie katolickim - przewodniczył jej ksiądz prałat Józef Wiśniewski oraz w prawosławnym - prowadzonej przez Jego Ekscelencję Jakuba - Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego. W trakcie wystąpień okolicznościowych pani Minister Nauki i Szkolnictwa odczytała list Prezesa Rady Ministrów pana Donalda Tuska, wystosowany do obecnych na uroczystości. Premier podkreślał w nim, że Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru to  "prawdziwa lekcja historii, która jest obowiązkiem Polaków żyjących wolnością''. Akcentował również, że ''współczesna Syberia to piękna, lecz dzika kraina, gdzie wciąż żyją potomkowie Sybirów''. Parę słów skierowała do nas również pani Katarzyna Pęłczyńska- Nałęcz, Wiceminister Spraw Zagranicznych, która mówiła że "wciąż nierozstrzygnięte są rehabilitacje i odszkodowania na poziomie politycznym''. Przemówienie wygłosił także Marszałek Województwa Podlaskiego pan Jarosław Dworzański. Życzył nam, aby tory kolejowe zawsze kojarzyły nam się z komfortem jazdy, znicze jedynie z Olimpiadą,a łańcuchy z nierozerwalnością więzi łączących Polaków.

Uroczystość zakończyły: apel poległych, salwa honorowa, wykonana przez żołnierzy 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

Mamy nadzieję, że za rok znów będziemy mogli pojechać do Białegostoku, by ponownie przeżyć tę niezwykłą lekcję "żywej historii".


Gościmy

Odwiedza nas 13 gości oraz 0 użytkowników.

(c) 1998-2017 III Liceum Ogólnokształcące im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego AK w Łomży, ul. Senatorska 13, 18-400 Łomża, tel 86-216-6720