Warsztaty związane z programem "Szkoła Dialogu"

Drukuj
Utworzono: piątek, 28, wrzesień 2012 Administrator

W dniach 24-25 września 21-osobowa grupa należąca do kółka historycznego wzięła udział w warsztatach poświęconych udziałowi w programie ''Szkoła Dialogu''. Udział w programie polega na przygotowaniu wycieczki po mieście śladami żyjących w nim kiedyś Żydów,  gośćmi w trakcie pokazu będzie rodzina p. Samanthy Margolis ze Stanów Zjednoczonych, której żydowscy przodkowie zamieszkiwali nasze miasto przed wojną. Końcowym etapem programu będzie film przedstawiający przygotowania do wycieczki, wywiady pełne wspomnień o starej Łomży oraz przewodnik po naszym mieście.

Zajęcia prowadzone były przez pana Stanisława Niemojewskiego i panią Anetę Kulińską. Pierwszego dnia, cofając się w przeszłość wyobrażaliśmy sobie jak kiedyś wyglądało nasze miasto, wtedy- zamieszkiwane przez 39 % Polaków pochodzenia żydowskiego i dziś- mieście, gdzie gdyby nie kilka zabytków i zapisków nie wiedzielibyśmy o wielokulturowości Łomży. Poznaliśmy zasady działania żydowskiego kalendarza, według, którego mamy obecnie 5773 rok, oraz najważniejsze żydowskie święta takie jak Purim, Jom Kippur czy Rosz ha-Szana.

We wtorek natomiast w grupach zastanowiliśmy się czym jest liderstwo w grupie na czym polega i czy w ogóle jest potrzebne. Następnie zajęliśmy się przygotowaniem ogólnego schematu naszej wycieczki. Miejsca które chcielibyśmy zawrzeć w naszym przewodniku, filmie i wycieczce, to budynek naszej szkoły- dawny szpital żydowski, kirkuty, miejsce gdzie kiedyś mieściła się synagoga- skrzyżowanie Senatorskiej i Giełczyńskiej, z umieszczoną tam tablicą upamiętniającą Żydów z Łomży i Starym Rynku, gdzie kwitło kupieckie życie. Oprócz poważnych zajęć w grupach trenerzy zapewnili nam  wiele frajdy za pomocą różnych zabaw i gier oraz rysowania ciekawych plakatów.

Pomimo, że uczestnikom warsztatu zostały jeszcze dwa spotkania i wiele, wiele ciężkiej pracy, wszyscy jesteśmy chętni i gotowi do działania! :)

Gościmy

Odwiedza nas 23 gości oraz 0 użytkowników.

(c) 1998-2017 III Liceum Ogólnokształcące im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego AK w Łomży, ul. Senatorska 13, 18-400 Łomża, tel 86-216-6720