Wycieczka po Podlasiu

Utworzono: wtorek, 09, październik 2012 Administrator

W dniach 19-21 września 2012 r. zorganizowana została w naszej szkole wycieczka ? ?Podlaska mozaika? . Program został przyjęty i dofinansowany przez Urząd Miasta w Łomży, w ramach konkursu Łomżyńskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Patologii Społecznej na 2012 r.

Wyjazd pozwolił nam poznać różnorodność kultur, religii, kuchni i zwyczajów Polaków. Grupa liczyła 20 uczniów z klas IIIc i IIId pod czujną opieką p. Anny Nitkiewicz i p. Mirosławy Jankowskiej.

Pierwszego dnia zaczęliśmy od odwiedzenia zamku i wizyty w synagodze w Tykocinie. Jest to obecnie druga co do wielkości i jedna z najstarszych synagog w Polsce. Po obejrzeniu ciekawego wnętrza i poznaniu żydowskich tradycji religijnych udaliśmy się wraz z naszym przewodnikiem do muzeum nieopodal Wielkiej Synagogi. Mieliśmy okazję posłuchać o historii przedwojennej Gminy Żydowskiej, zobaczyć ówczesny plan miasta ? podzielony na dwie części: żydowską i nie - żydowską.

Następnie wstąpiliśmy na tykociński Stary Rynek oraz do Kościoła Świętej Trójcy. Zaimponował nam widok wielkiej, ciekawie zbudowanej i nadzwyczaj pięknej świątyni.

Po kilkugodzinnym zwiedzaniu miasta nasze żołądki były zupełnie puste, zatem udaliśmy się do naszego ośrodka wypoczynkowego ?Rozłogi? w miejscowości Waliły. Po szybkim zakwaterowaniu zjedliśmy pyszną obiadokolację. Następnie, po chwili odpoczynku, spotkaliśmy się wszyscy pod wielką altaną. Czekało na nas zadanie ? niespodzianka. Podzieleni na grupy musieliśmy zrobić w 3D coś, co będzie nam przypominało to wspaniałe miejsce. Do dyspozycji mieliśmy dary lasu ? gałązki, szyszki, mchy, liście . Do tego, oczywiście, kolorowe bibuły i inne potrzebne przybory. Mogliśmy dać popis naszej kreatywności. Po 1,5 godzinie nasze opiekunki były zachwycone efektem naszych starań. Wszyscy okazaliśmy się najlepsi, a nasze grupy niesamowicie się zintegrowały. Zabawa dostarczyła nam wielu emocji i wywołała na twarzach szczery uśmiech. Później graliśmy w tenisa ziemnego, siatkówkę, bilard ? co kto wolał.

Drugi dzień zaczął się o 8.00 od śniadania, a później udaliśmy się do polskich Tatarów - do Kruszynian i Bohonik. Większość z nas pierwszy raz w życiu miała okazję obejrzeć meczet. Po tradycyjnym zdjęciu obuwia słuchaliśmy opowiadań sympatycznego przewodnika Dżamila. Zadając pytania i analizując odpowiedzi, dowiedzieliśmy się wiele na temat religii i zwyczajów muzułmańskich. Później oglądaliśmy Mizar muzułmański i jego odmienne od katolickich groby.

Następnie czekała nas kolejna niespodzianka ? obiad w ?Jurcie Tatarskiej? u pani Dżanety, która przed kilku laty gościła Księcia Karola. Skosztowaliśmy tatarskiego dania (ależ było pikantne!), a na deser ? listkowiec z serem i bakaliami. Po pysznym posiłku wróciliśmy do naszego ośrodka. Drugiego dnia nasi opiekunowie również przygotowali dla nas twórcze zadanie ? mieliśmy namalować dowolną techniką coś, co najbardziej zachwyciło nas w czasie wycieczki. Po pracy, zadowoleni z jej wyniku, dostaliśmy prezenty. Każdy otrzymał zestaw do badmintona ? skusiło to nas do współzawodnictwa na pobliskim korcie; podzieleni na dwie grupy, zmagaliśmy się nie bez wysiłku. Wygrali lepsi.

W doskonałym nastroju udaliśmy się następnie na grilla ? po zjedzeniu pyszności ponownie odwiedziliśmy kort, ciesząc się obecnością kolegów i koleżanek. Do wspólnej zabawy dołączyły też panie.

Trzeciego dnia, po śniadaniu musieliśmy pożegnać się z przytulnymi pokojami. Pojechaliśmy zwiedzać Muzeum Ikon i cerkiew w Supraślu. W muzeum czekała na nas świetna zabawa - sami mogliśmy spróbować swych sił w pisaniu ikon. Potem zwiedziliśmy wielką i bogatą cerkiew .

Natomiast w ?Jarzębince? mieliśmy okazję spróbować kartaczy, kiszki czy mistrzowskiej babki ziemniaczanej. To właśnie tu kilka lat temu nagrywane były sceny do filmu ?U Pana Boga w ogródku?. Niestety, wszystko, co dobre, kiedyś się kończy i wkrótce ruszyliśmy w drogę powrotną do domów.