Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Utworzono: niedziela, 14, październik 2012 Administrator

Jak co roku - 14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji, dwa dni wcześniej ? w piątek 12 października w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez uczniów III LO pod kierunkiem pań: Bożeny Konopki, Anety Wałkuskiej i pana Janusza Kiljana

W tym szczególnym dniu, już tradycyjnie odbyło się również ślubowanie uczniów klas pierwszych. Oficjalnie zostali oni przyjęci do społeczności szkolnej, składając uroczystą przysięgę na sztandar III Liceum Ogólnokształcącego w Łomży.

Zgromadzeni na uroczystości nauczyciele, pracownicy szkoły i uczniowie wysłuchali także przemówienia pani Dyrektor Grażyny Chodnickiej. Odczytała ona również list Prezydenta Łomży pana Mieczysława Czerniawskiego wystosowany do szkół z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W dalszej części uroczystości gromkimi brawami nagrodzono tych nauczycieli i pracowników szkoły, którzy za swą wyróżniającą się pracę otrzymali nagrody i medale.

Mniej oficjalna okazała się część artystyczna akademii. W wykonaniu uczennic z klasy IIa mogliśmy obejrzeć humorystyczną scenkę, przedstawiającą naszych pedagogów w krzywym zwierciadle, ale z ogromną dozą życzliwości. Tym razem to młodzież należąca do Samorządu Uczniowskiego oceniała swych nauczycieli. Kryteria oceny były jednak zdecydowanie odległe od tych, do których się przyzwyczailiśmy. Liczył się, według jednych biznes, według innych praktycyzm życiowy, a jeszcze inni podkreślali, że to nazwiska pedagogów zakończone na ?ski, -cki, -dzki decydują o wartości nauczycieli. Charakterystyka ?belfrów? okazała się niezwykle interesująca, podobnie jak bogate były wizerunki tych, którzy z przymrużeniem oka ich oceniali. Zobaczyliśmy więc typowych prymusów, uczniów popełniających rażące błędy językowe czy też osoby twardo stąpające po ziemi.

Salwy śmiechu rozbrzmiały również podczas występu uczniów z klas : II g i II e. Ich żartobliwa parafraza ?Trenów? Kochanowskiego rozbawiła całą salę, a żarliwa skarga na ciężki, uczniowski los ?rozmiękczyła? serca chyba wszystkich pedagogów .

Bardzo ciekawym uzupełnieniem scenki odegranej przez uczniów był występ szkolnego zespołu muzycznego. W jego wykonaniu usłyszeliśmy piosenki zespołu De Mono (Kochać inaczej), K. Krawczyka (Mój przyjacielu), Urszuli (Niebo dla ciebie). Jednak teksty piosenek okazały się zupełnie różne od oryginału ? żartobliwe, pogodne, dostosowane do charakteru akademii.

W tym dni nie zabrakło także podziękowań, życzeń i kwiatów dla nauczycieli. Magda Flera ? przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego w swoim krótkim wystąpieniu zaakcentowała poświęcenie pedagogów, ich trud, życzliwość i wyrozumiałość.

Uroczystość zakończyła piosenka Wszystkiego najlepszego, dedykowana, oczywiście, naszym drogim nauczycielom.

Mamy nadzieję, że nie tylko w Dniu Edukacji Narodowej w tak ciepły i serdeczny sposób będziemy myśleć o naszych pedagogach, bo, jak powiedział Arystoteles:

Jedyną i wyłączną miarą posiadania przez człowieka gruntownej wiedzy jest siła jego nauczania.