Warsztaty w ramach programu ''Szkoły Dialogu''

Drukuj
Utworzono: czwartek, 25, październik 2012 Administrator

19 października 20 osobowa grupa entuzjastów uczęszczających na zajęcia z koła historycznego wzięła udział w przedostatnich warsztatach w ramach programu ''Szkoły Dialogu'' Tak jak ubiegłe spotkania zajęcia prowadzili Aneta Kulińska i Staś Niemojewski. Spotkanie dotyczyło przygotowanej przez nas wycieczki śladami Żydów łomżyńskich. Za zadanie mięliśmy oprowadzić naszych trenerów po mieście, była to próba generalna przed przyjazdem rodziny państwa Margolis, której przodkowie pochodzili z Łomży. Pomimo kilku technicznych wpadek nasi trenerzy byli zadowoleni z naszej pracy. Dzięki temu, że III warsztaty odbyły się w piątek mieliśmy cały weekend na przygotowywania do spotkania z naszymi gośćmi w poniedziałek.

22 października od 8 rano nasza grupa zapinała wszystko na ostatni guzik, by zdążyć przed rodziną państwa Margolis. Ostatnie warsztaty które odbyły się tego dnia polegały na wskazówkach Stasia i Anety co do prowadzenia rozmowy z gośćmi, oczywiście po angielsku! Punktualnie o 12:30 naszym oczom ukazała się 9 osobowa grupa w której znajdowali się: Samantha, Barbara, Larry, Nancy, Paul, Joshua, Meghan ich tłumacz oraz pracownicy Fundacji Forum Między Narodami. Nasze wszystkie obawy okazały się niepotrzebne. Od razu zaprzyjaźniliśmy się z gośćmi, zadawaliśmy dużo pytań, dowiadując się przy tym wielu ciekawych rzeczy.

Po krótkim przywitaniu, przedstawieniu historii Żydów łomżyńskich, udaliśmy się na wycieczkę. Na wstępie nasi goście otrzymali wykonany przez nas przewodnik po mieście z miejscami które chcieliśmy pokazać gościom. Nie sądziliśmy, że wywrze to na nich, aż tak ogromne wrażenie. Nie obyło się bez łez, wzruszeń i pytań dotyczących dziejów łomżyńskich Żydów. Nasze informacje były pierwszymi, które usłyszeli o swoich przodkach mieszkających w Łomży. Podczas zwiedzania miasta zapoznaliśmy naszych gości z miejscami nierozerwalnie związanymi z historią żydowskich współobywateli przedwojennej Łomży. Pokazaliśmy im miejsce, gdzie znajdowała się Wielka Synagoga, kirkuty na ul. Rybaki i Wąskiej oraz liczne miejsca związane z obecnością Żydów w naszym mieście.

Po wycieczce udaliśmy się do szkoły by pożegnać naszych gości oraz podarować im pamiątki: kilka dokumentów dotyczących rodziny Margolis, które udało nam się odnaleźć w archiwum oraz książkę o Łomży by zawsze pamiętali o naszym spotkaniu.

Nasza praca jeszcze się nie skończyła, aby wziąć udział w konkursie w ramach programu Szkoła dialogu musimy zmontować film oraz przeprowadzić kolejną wycieczkę ?Śladami Żydów łomżyńskich.? Tym razem zaprosimy na nią uczniów z łomżyńskich szkół ponadgimnazjalnych. Poniedziałkowe wydarzenia dały nam dużo pozytywnych emocji i dzięki nim jesteśmy zwarci i gotowi do dalszej pracy!

Gościmy

Odwiedza nas 8 gości oraz 0 użytkowników.

(c) 1998-2017 III Liceum Ogólnokształcące im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego AK w Łomży, ul. Senatorska 13, 18-400 Łomża, tel 86-216-6720