Przeciw przemocy

Utworzono: poniedziałek, 12, listopad 2012 Administrator

Dnia 19 października w naszej szkole odbyło się, przygotowane przez Samorząd Uczniowski III LO, przedstawienie promujące akcję: przeciwko przemocy.

Przedstawienie miało miejsce na sali gimnastycznej. Najpierw obejrzeliśmy krótką scenkę metaforyczną, pokazującą pomoc osobie narażonej na zachowania agresywne. Cztery osoby, cytujące kolejno prawdy o Nadziei, Tolerancji, Miłości i Przyjaźni, odciągały od ofiary ubranych na czarno agresorów, działających z ramienia Przemocy, która snuła się po scenie, recytując wiersz:

Córka Śmierci i Gniewu, boginka tysięcy wyznawców
Skondensowana w jednej postaci człowieka.
Porusza bezgłośnie sczerniałymi wargami
Pociętymi pajęczyną ludzkich krzyków.
Cichutko nuci powolną pieśń, dopasowując ją do melodii wycia.
Melodii jęków, wybuchów, ryków pożogi, melodii życia ludzkiego.
W warkocz nieskończoności wplata smukłymi palcami łańcuch bólu.
Czarny płaszcz łopocze na wietrze niczym skrzydła kruka.
Uśmiecha się delikatnie. I gorzko. Ile delikatności może być w tym uśmiechu?
Ile krzyku w jej śpiewie, wołania o pomoc w słowach?
Tyle ile wojen, rozbitych rodzin i dzieci na brukach.
Tyle ile jej samej w Tobie.
Stąpa powoli aleją z czarnego granitu i śpiewa.
Śpiew jest żałobny, głęboki, bo oto kolejni ją odrzucili,
Kolejni jej nie wybrali.
Siada na gładzonym nagrobku którejś ze swych ofiar i myśli.
Przemoc gryzie się od środka. Przemoc się boi.
Bo Przemoc zdaje sobie z czegoś sprawę.
Bogowie istnieją tak długo, jak długo są wyznawani.
Patrzy na ciemne ulice, na fronty wojenne, na ludzkie mieszkania rodzin Patologii.
Księżyc odbija się w wilgotnych, rybich oczach.
Te oczy są martwe.
Po chwili grymas uśmiechu powleka twarz bogini.
Nie zanosi się, by przestała istnieć.

Następnie, w języku angielskim i niemieckim, zostały odczytane sprawozdania z wycieczek do różnych krajów. Wszyscy słuchaliśmy ich z pełnym zaciekawieniem. Potem czerwone balony wypełniły całą salę na znak ograniczenia przemocy. W trakcie przedstawienia było wiele zabawy i śmiechu.

Na koniec pani wicedyrektor Katarzyna Życzkowska wręczyła nagrody i wyróżnienia uczniom, którzy wykazali się swoimi zdolnościami, biorąc udział w zorganizowanych z tej okazji konkursach, m. in. na plakat.

Apel uświadomił nam, jak bardzo przemoc wpływa na życie człowieka. Po cennej ?lekcji wychowania? rozeszliśmy się do klas.

Magda Flera (autorka artykułu, scenki o Przemocy i wiersza)