Podsumowanie projektu ?Szkoła Dialogu?

Drukuj
Utworzono: wtorek, 15, styczeń 2013 Super User

II miejsce

Po kilkumiesięcznej współpracy naszej szkoły z fundacją Forum Dialogu Między Narodami - 9 stycznia bieżącego roku udaliśmy się do Warszawy na uroczystą galę wręczenia nagród uczestnikom konkursu, w którym wzięło udział aż 47 szkół z całej Polski, a wśród nich, również my. Okazało się - ku naszej wielkiej radości, że dzięki naszemu zaangażowaniu, ambicji i wsparciu wielu życzliwych osób udało się nam zająć II miejsce! Nie ukrywamy, że poziom był bardzo wysoki. Gimnazjaliści i licealiści z wielu szkół zaprezentowali bardzo ciekawe pomysły, takie jak: gry edukacyjne, czy wykorzystanie audiobooku podczas wycieczki.

Koło historyczne, prowadzone przez nauczyciela naszej szkoły pana Marcina Mikołajczyka, przygotowało przewodnik po Ziemi Łomżyńskiej, który zatytułowaliśmy: Śladami Żydów łomżyńskich. Materiały do tej pracy zdobyliśmy dzięki wytrwałym poszukiwaniom w archiwum, jednak nasze zamierzenia nie zostałyby zrealizowane, gdyby nie pomoc pracowników miejscowego archiwum: pani Danuty Bzury, Ewy Zagaty i pana Michała Kaczyńskiego. Przygotowując przewodnik skorzystaliśmy również z informacji zawartych w wielu książkach oraz w internecie. Oprócz tej pracy udało nam się również stworzyć profesjonalny, jak to nazwało jury fundacji, film. Wykonując multimedialną prezentację, wykorzystaliśmy fragmenty wycieczki przygotowanej dla miejscowych licealistów i naszych gości. Podczas niej podążaliśmy śladami rodziny Margolis, której żydowscy przodkowie mieszkali w naszym mieście. Ponadto skorzystaliśmy z wywiadów, które udało nam się przeprowadzić z księdzem Witoldem Jemielitym, panią Reginą Cichocką oraz panią profesor Donatą Godlewską.

Gala podsumowująca konkurs odbyła się pod patronatem Prezesa Rady Ministrów, który ufundował zwycięzcom nagrody. Oprócz tego, w trakcie spotkania poznaliśmy pana Andrzeja Folwarcznego, prezesa i założyciela fundacji Forum Dialogu Między Narodami. Przybliżył on swoją działalność oraz przedstawił wielu swoich pracowników i gości fundacji, m.in. ambasadora Izraela w Polsce Zvi Rav-Nera, Naczelnego Rabina w Polsce Michaela Schudricha, którzy niejednokrotnie powtarzali, jak ważne dla narodu izraelskiego są poprawne stosunki między naszymi krajami. Poznaliśmy także pana Henryka Wujca-legendę polskiej Solidarności oraz Wiceprezydenta Miasta Stołecznego Warszawa, Włodzimierza Paszyńskiego, który udostępnił laureatom i organizatorom konkursu salę w Pałacu Kultury.

Po zakończeniu gali zostaliśmy zaproszeni do udziału w audycji programu trzeciego polskiego radia. W profesjonalnym studio odpowiadaliśmy na pytania dotyczące projektu.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do naszego wyróżnienia w projekcie. Mamy nadzieję, że jeszcze nieraz uda się nam powtórzyć tak wielki sukces.

Przeczytaj również na 4lomza.pl.

Gościmy

Odwiedza nas 6 gości oraz 0 użytkowników.

(c) 1998-2017 III Liceum Ogólnokształcące im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego AK w Łomży, ul. Senatorska 13, 18-400 Łomża, tel 86-216-6720