Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Drukuj
Utworzono: środa, 02, marzec 2016 Super User

Od roku 2011 obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Poświęcony jest on żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, o których przez wiele lat po wojnie zabroniono mówić.

1 marca w całej Polsce, również w naszym mieście i III LO, odbyły się uroczyste obchody tegoo święta. O godzinie 12.30 do naszej szkoły przybyło wielu gości, a wśród nich m.in.: poseł ziemi łomżyńskiej pan Lech Kołakowski, ks. bp Tadeusz Bronakowski, Prezydent Miasta Łomża pan Mariusz Chrzanowski, Zastępca Prezydenta Łomży pani Agnieszka Muzyk, Przewodniczący Rady Miasta Łomży pan Tadeusz Grzymała, wicestarosta powiatu łomżyńskiego pan Lech Marek Szabłowski, przedstawiciel IPN oddział Białystok pan Marcin Zawolski, rodzina majora Stanisława Cieślewskiego: państwo Teodora i Zygmunt Borowy, pani Halina Stpiczyńska, pan Kazimierz Cieślewski, pan Jerzy Cieślewski (wieloletni dyrektor naszej szkoły), przedstawiciele stowarzyszeń, dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie łomżyńskich szkół ponadgimnazjalnych.

Obejrzeli oni montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów III LO pod kierunkiem pań: Elżbiety Kaliściak i Bożeny Konopki oraz pana Janusza Kiljana. Jego oprawą plastyczną zajęła się  pani Marta Kisiel, a informacje o Żołnierzach Wyklętych znajdujące się na wystawie w holu szkoły zamieściła pani Mirosława Jankowska. Program był zatytułowany: Cienie wspomnień o Żołnierzach Wyklętych – uroczystość dedykowana pamięci majora Stanisława Cieślewskiego. Zanim to jednak nastąpiło, wysłuchaliśmy krótkiego wystąpienia pani Grażyny Chodnickiej – dyrektora III LO, która zwróciła uwagę na, że od 1998 r. nasze liceum nosi imię Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego Armii Krajowej i to sprawia, że jesteśmy spadkobiercami szczytnych tradycji Polski walczącej. Tworzymy też, jak podkreślała pani dyrektor, nowy wymiar patriotyzmu, który związany jest z bohaterstwem wobec wyzwań współczesnego świata. Dramat wielu tysięcy młodych ludzi odrzuconych przez Polskę po zakończeniu II wojny światowej zaakcentowała w swym liście pani minister Anna Maria Anders. Odczytał go obecnym na uroczystości poseł Lech Kołakowski. Córka słynnego generała wyraźnie podkreśliła, że wielu spośród Żołnierzy Wyklętych to ludzie, którymi dowodził w czasie wojny jej ojciec, ludzie, którzy wykazali się niebywałym patriotyzmem.

I o owej wielkiej miłości do ojczyzny, a zarazem niesprawiedliwym odrzuceniu przez Polskę powojenną opowiadał program, który mogliśmy obejrzeć w III LO. Tym razem sala gimnastyczna zamieniła się w klimatyczną kawiarnię, w której przysłuchiwaliśmy się rozmowie starszej pani z dziennikarzem przeprowadzającym z nią wywiad. Kobieta opowiadała o trudnych wojennych czasach, działalności konspiracyjnej w szeregach AK, małym sabotażu, akcjach dywersyjnych. Mimo że trwała wojna, jak podkreślała starsza pani, znalazło się w niej jednak miejsce na prawdziwe uczucie: miłość, która przetrwała najgorsze czasy. To szczęście nie było udziałem wielu innych żołnierzy. Po wojnie nie doświadczył go też, jak mówiła kobieta, jej znajomy – Staś Cieślewski. W kolejnych odsłonach, niejako zza grobu, przedstawiał on tragiczną historię swojego życia. Patrzyliśmy na jego cień obijający się na tablicy i słyszeliśmy głos, który ze smutkiem przedstawiał dramatyczne zmagania najpierw z Niemcami, a później z ubecją.

Kolejne fragmenty biografii majora Stanisława Cieślewskiego uzupełniały piękne piosenki. Wśród nich znalazły się: Panie generale, Historie zagubione, Nad Warszawą, Wolność. Wysłuchaliśmy również wzruszających tekstów poetyckich: Pięciu poległych A. Oppmana, Elegii o chłopcu polskim K. K. Baczyńskiego, Żądamy amunicji Z. Jasińskiego, Pod okopem chmury W. Madejczyka.

Program przygotowany przez III LO z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych dostarczył wielu niezwykłych wzruszeń. Na pewno były ono widoczne u pana Zygmunta Borowego – kuzyna majora Stanisława Cieślewskiego, który po montażu słowno-muzycznym zabrał głos i z ogromnymi emocjami mówił o swoim krewnym i tragicznym losie innych Żołnierzy Wyklętych.

Jest w duszy polskiej ukryty zakątek,
Gdzie błądzą ciche lat umarłych cienie...

Powyższe słowa były mottem naszej uroczystości. Mamy nadzieję, że owe cienie – cienie wspomnień o Żołnierzach Wyklętych poruszyły choć na chwilę nasze serca i umysły.

Elżbieta Kaliściak, Bożena Konopka

Gościmy

Odwiedza nas 385 gości oraz 0 użytkowników.

(c) 1998-2017 III Liceum Ogólnokształcące im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego AK w Łomży, ul. Senatorska 13, 18-400 Łomża, tel 86-216-6720