20-lecie szkoły

Drukuj
Utworzono: sobota, 01, wrzesień 2012 Administrator

Aż trudno uwierzyć, że III Liceum Ogólnokształcące już 20 lat gości na mapie edukacyjnej naszego miasta. Z tej okazji w naszej szkole zorganizowano uroczyste obchody jubileuszu dwudziestolecia liceum. To niezwykłe wydarzenie miało miejsce 14 lutego - w 70. rocznicę utworzenia Armii Krajowej i 14 rocznicę nadania szkole imienia Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego Armii Krajowej.

Uroczystość rozpoczęła Msza Święta celebrowana przez Ks. Biskupa Tadeusza Bronakowskiego w kościele Ojców Kapucynów. Uczestniczyła w niej cała społeczność szkolna z Panią dyrektor Grażyną Chodnicką oraz zaproszeni goście, m. in. żołnierze AK: Pani Maria Babiel i Pan Tadeusz Gołaszewski.

Druga część uroczystości odbyła się w budynku III LO przy ul. Senatorskiej. Licznie przybyli tu zaproszeni goście. W pięknie przystrojonej barwami narodowymi sali gimnastycznej, z centralnie umieszczonym brzozowym krzyżem, spowitym w biel i czerwień, powitała ich pani dyrektor. Swoją obecnością zaszczycili nas:

 • Jego Ekscelencja ks. Biskup Tadeusz Bronakowski
 • Pan Wojciech Dzierzgowski - Wicewojewoda Podlaski
 • Pan Mieczysław Czerniawski - Prezydent Miasta Łomża wraz ze swoim zastępcą Panią Mirosławą Kluczek
 • Pan Lech Szabłowski - Starosta Powiatu Łomżyńskiego
 • Pani Dorota Zimoch - wizytator Kuratorium Oświaty w Białymstoku
 • Pan Kazimierz Borawski - wizytator Kuratorium Oświaty w Białymstoku Delegatura w Łomży
 • Pan Janusz Mieczkowski - Przewodniczący Komisji Oświaty Rady Miasta Łomża
 • Pan Roman Engler oraz Pan Robert Charmas - rektorzy łomżyńskich szkół wyższych Pani Jolanta Gołaszewska - dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
 • Pan Zygmunt Zdanowicz - Prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej
 • Pan Jerzy Cieślewski - pierwszy dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Łomży
 • Pan Krzysztof Sychowicz - przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej Oddział Białystok
 • Kapitan Sokołowski - reprezentant Wojskowej Komendy Uzupełnień
 • Major Krzysztof Rabka - Dowódca I Batalionu Remontowego w Łomży
 • Podpułkownik Ryszard Matuszewski - komendant Klubu Batalionu Remontowego w Łomży
 • Podpułkownik Ludwik Zalewski - prezes Stowarzyszenia Klubu Forty
 • Pan Jerzy Szymanowski - przedstawiciel Związku Sybiraków Oddział w Łomży

W obchodach 20-lecia III LO wzięli również udział Naczelnicy Wydziałów Urzędu Miasta Łomża, dyrektorzy instytucji oświatowych działających na terenie miasta, dyrektorzy szkół łomżyńskich i powiatu łomżyńskiego. W sposób szczególny Pani dyrektor Grażyna Chodnicka powitała żołnierzy Armii Krajowej: Panią Marię Babiel i Pana Tadeusza Gołaszewskiego.

Nasz jubileusz przypomina nie tylko o powstaniu naszej szkoły, ale również o nadaniu jej imienia Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego Armii Krajowej w Łomży. Fakt, że otrzymaliśmy tak zaszczytne imię, zobowiązuje do godnego zachowania, mądrego korzystania z dziedzictwa, jakie pozostawili żołnierze Armii Krajowej. To dzięki takiemu patronowi staliśmy się spadkobiercami szczytnych tradycji Polski walczącej, ale też tworzymy nowy wymiar patriotyzmu, który związany jest z bohaterstwem wobec wyzwań współczesnego świata - te szczególe słowa skierowała Pani dyrektor do zgromadzonych w budynku III LO. Wskazała również, przytaczając słowa Jana Pawła II, na konieczność pielęgnowania pamięci o bohaterach narodowych oraz propagowaniu postaw patriotycznych.

Wiele ciepłych słów, często popartych osobistymi przeżyciami i doświadczeniami, wypowiedzieli zaproszeni goście. Pan Wojciech Dzierzgowski - Wicewojewoda Podlaski akcentował fakt, że nasza szkoła rozwijała się w okresie transformacji, a więc w czasie bardzo trudnym dla Polski, a tym samym również dla oświaty. Z kolei Prezydent Łomży - Pan Mieczysław Czerniawski z sentymentem wspominał dawne czasy, gdy w roku w roku 2000 wraz z żoną Prezydenta Polski Panią Jolantą Kwaśniewską składał wizytę w III LO. Natomiast Pan Krzysztof Sychowicz - pracownik IPN-u przypomniał lata nauki w łomżyńskim mechaniaku, a później swoją pracę w III LO. Jako nauczyciel przed laty pracujący w naszej szkole, wyraził nadzieję, że spuścizna, którą pozostawili po sobie żołnierze Armii Krajowej jest godnie kontynuowana i upamiętniana przez społeczność szkolną.

To tylko niektóre wypowiedzi osób zaproszonych na uroczystość, osób, które podkreślały ogromną rolę naszej szkoły w krzewieniu patriotyzmu i kształtowaniu postaw godnych współczesnego ucznia, nauczyciela, obywatela, Polaka. Na ręce Pani dyrektor złożono również niezwykłe ślady - pamiątki obecności wielu znamienitych gości na obchodach 20- lecia szkoły. Wśród nich znalazły się grawertony czy też fotografia przedstawiająca budynek Zespołu Szkół Mechanicznych w roku 1951 (dzisiejsza siedziba III LO). Z kolei podpułkownik Ryszard Matuszewski - komendant Klubu Batalionu Remontowego w Łomży wręczył naszemu liceum tytuł Ratownika Tradycji.

Uroczystość 20-lecia III LO poprowadziło młode pokolenie nauczycieli: Pani Aleksandra Nowakowska i Pan Karol Bikowski. Z prawdziwym wdziękiem i gracją zaprosili na niezwykłą podróż , a mianowicie zaproponowali cofnięcie się w czasie o całe 20 lat. 20 Naj...Naj... o szkole zaprezentowali Pan Jerzy Chodnicki Pani Maria Jolanta Jankowska. Z poczucie humoru i nutką sentymentu przypomnieli dawne czasy, gdy na początku istnienia liceum nauczyciele przemieszczali się z jednej szkoły do drugiej, a z namierzeniem ich miała problem nawet dyrekcja. Najkrótsze przerwy, najwęższe korytarze, najdroższe ogrodzenie , najwyżej położony budynek szkoły, najbardziej wysportowana młodzież, najmniejsza liczba boisk (bo zerowa), ale za to największa liczba kortów tenisowych, najdłuższa nazwa patrona szkoły - to tylko niektóre z naj- wymienionych przez pedagogów i obdarzonych żartobliwym i trafnym komentarzem. Nic więc dziwnego, że na twarzach osób zgromadzonych na uroczystości co chwila pojawiał się pogodny uśmiech.

W bardziej refleksyjny i poważny nastrój wprowadziła nas trawestacja piosenki Autobiografia. W jej ostatnich słowach - słowach pełnych nostalgii - usłyszeliśmy:

I gdyby ktoś dawał mi pełen trzos,
Bym stąd odszedł - fatalny krok,
Lepiej niech tu zostawią mnie wciąż
Na drugi rok

Szkolny zespół muzyczny pod kierunkiem Pan Janusza Kiliana wykonał też inną piosenkę przygotowaną specjalnie na jubileusz szkoły. Z humorem zabrzmiały słowa:

Bo tak mówiąc szczerze, w III-cim jak w operze,
Jest od rana wrażeń moc.
Tutaj sprawdzian z matmy, wcale nie ostatni
Znów zarwana będzie noc...

Natomiast zupełnie inny charakter miał montaż słowno - muzyczny przygotowany pod kierunkiem Pani Katarzyny Życzkowskiej i Pani Lidii Choińskiej zatytułowany Pamięci tych, co padli - Bądźcie godni!. Grupa kilkunastu uczniów z dramatyzmem opowiadała poprzez słowo poetyckie i piosenkę tragiczny los żołnierzy, matek, tych wszystkich, których wojna naznaczyła tragicznym piętnem śmierci i bólu. Bezmiar cierpień, bestialstwo i okrucieństwo oprawców, ich obojętność na los innych ludzi w sposób niezwykle sugestywny i ekspresywny został wyrażony przez młodych artystów z III LO w Łomży. Usłyszeliśmy m. in. pełne przejęcia słowa z wiersza K. K. Baczyńskiego:

A potem kraju runęło niebo
Tłumy obdarte z serca i ciała
I dymił ogniem każdy kęs chleba...

Ze wzruszeniem przyglądaliśmy się chłopcom przebranym w żołnierskie mundury składającym przysięgę:

W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Maryi Panny
Królowej Korony Polskiej
kładę na ręce ten Święty znak Męki i Zbawienia
i przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej...

Obserwowaliśmy też dramat matek żegnających swych ukochanych synów, matek, które przypominały im, co jest powinnością Polaka, powinnością nawet za cenę życia. Teksty poetyckie w doskonały sposób uzupełniały piosenki wykonane przez szkolny zespół muzyczny. Warszawo ma, Rozbite oddziały, Biały krzyż, Dokąd idziesz Polsko?, to utwory, których nie sposób było słuchać bez wzruszenia i zadumy. Słowo poetyckie, piękna muzyka, foldery przedstawiające scen walki o niepodległość, pełne grozy obrazy ludobójstwa , poruszająca wyobraźnię scenografia, nastrojowe oświetlenie - te wszystkie elementy stworzyły niezwykły spektakl, spektakl, w którym pobrzmiewała prawda uczuć ludzkich, uczuć, niestety, bardzo bolesnych, uczuć, o których nie można zapomnieć.

Podczas uroczystości wręczono również nagrody laureatom konkursów zorganizowanych w ramach obchodów jubileuszu dwudziestolecia szkoły.

14 lutego 2012 r. dostarczył obecnym na obchodach 20-lecia III Liceum Ogólnokształcącego wielu niezwykłych i pięknych wzruszeń. Stał się lekcją historii, podróżą w przeszłość, źródłem niespotykanych doznań patriotycznych, doznań, które poruszyły serca i na długo zapiszą się w naszej pamięci.

Gościmy

Odwiedza nas 36 gości oraz 0 użytkowników.

(c) 1998-2017 III Liceum Ogólnokształcące im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego AK w Łomży, ul. Senatorska 13, 18-400 Łomża, tel 86-216-6720